Statut Društva

Na temelju članka 13. Zakona o udrugama (Narodne novine, broj 74/2014.) Skupština Hrvatskog društva za transportno pravo održana u Zagrebu 6. srpnja 2016. godine, donijela je:

 

STATUT

Hrvatskog društva za transportno pravo

 

 

  1. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Statutom utvrđuje se pojam, naziv, sjedište i područje na kojem djeluje Hrvatsko društvo za transportno pravo; zastupanje; ciljevi i djelatnosti kojima se ciljevi ostvaruju; područje djelovanja sukladno ciljevima; ostvarivanje javnosti rada udruge; članstvo i članarine, prava, obveze i stegovna odgovornost članova; tijela udruge, njihov sastav, ovlasti, način odlučivanja, uvjeti i način izbora i opoziva, trajanje mandata, reizbornost i odgovornost članova tijela; izbor i opoziv likvidatora; imovina udruge, način stjecanja imovine i raspolaganja s mogućom dobiti; način rješavanja sporova i sukoba interesa između članova udruge; prestanak udruge; njezina likvidacija i postupak s imovinom u slučaju prestanka.

Izrazi koji se koriste u ovome Statutu, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.

 

  1. PRAVNI STATUS, NAZIV I SJEDIŠTE DRUŠTVA

Članak 2.

Hrvatsko društvo za transportno pravo je znanstvena i stručna udruga u koju se udružuju znanstveni i stručni djelatnici te tvrtke i ustanove kojih su djelatnosti vezane uz transport, logistiku i srodne djelatnosti, u svrhu izučavanja, promicanja i poticanja razvoja transportnog prava i unaprijeđenja njegove primjene u praksi.

Hrvatsko društvo za transportno pravo temelji svoje djelovanje na načelima neovisnosti, javnosti, demokratskog ustroja, neprofitnosti i slobodnog sudjelovanja u javnom životu.

Hrvatsko društvo za transportno pravo je pravna osoba, a kao udruga je registrirana pri Sektoru za udruge, Gradski ured za opću upravu, Grad Zagreb.

Hrvatsko društvo za transportno pravo je neprofitna pravna osoba, u koju se članovi dragovoljno udružuju bez namjere stjecanja dobiti.

Članak 3.

Naziv udruge glasi:  HRVATSKO DRUŠTVO ZA TRANSPORTNO PRAVO (u daljnjem tekstu: Društvo), a skraćeni naziv Društva glasi: HDTP.

Naziv Društva na engleskom jeziku glasi: CROATIAN TRANSPORT LAW ASSOCIATION, a skraćeni naziv Društva na engleskom jeziku glasi: CTLA.

Skraćeni nazivi Društva na hrvatskom i engleskom jeziku upisati će se u Registar udruga pri nadležnom tijelu.

Sjedište Društva je: Trg maršala Tita 3, Zagreb, Hrvatska.

 

  • PEČAT I ZNAK DRUŠTVA

Članak 4.

Društvo ima znak i pečat. Pečat Društva je pravokutnog oblika, dimenzija 20x44mm sa znakom nepravilnog ovalnog oblika sa lijeve strane na kojem su bijelim slovima otisnuta slova „HDTP/CTLA“ i tekstom crne boje sa desne strane znaka „HRVATSKO DRUŠTVO ZA TRANSPORTNO PRAVO“ ispod kojeg se nalazi tekst „Croatian Transport Law Association“.

O izgledu znaka i pečata odlučuje Skupština Društva.

Za čuvanje i pravilnu uporabu znaka i pečata Društva odgovorni su predsjednik, dopredsjednik i tajnik Društva.

 

  1. TERITORIJALNO DJELOVANJE DRUŠTVA

Članak 5.

Društvo djeluje na području Republike Hrvatske.

Društvo može osnivati ustrojstvene oblike koji nemaju svojstvo pravne osobe, kao što su odbori, povjerenstva, podružnice, ogranci i klubovi.

Skupština Društva općim aktom regulira osnivanje i način rada ustrojstvenih oblika, a svrha je bolja povezanost članstva, kao i poticanje djelatnosti Društva i izvan njezina sjedišta.

 

Članak 6.

Društvo se može, sukladno odredbama Zakona o udrugama, udruživati s drugim udrugama u zajednice ili saveze udruga koji imaju svojstvo pravne osobe.

Društvo se može učlanjivati i u druge međunarodne udruge i saveze udruga.

 

  1. CILJEVI, PODRUČJE DJELOVANJA SUKLADNO CILJEVIMA I DJELATNOSTI DRUŠTVA

 

Članak 7.

Ciljevi Društva su izučavanje, promicanje i poticanje razvoja transportnog prava u Republici Hrvatskoj:

  1. promicanje i razvijanje, na nacionalnoj razini, profesionalne suradnje među članovima Društva u području transportnog prava i popularizacije tema iz područja transportnog prava,
  2. promicanje tema i edukacija na nacionalnoj i međunarodnoj razini iz područja transportnog prava,
  3. suradnja sa nadležnim tijelima na razvoju hrvatskih propisa transportnog prava, napose njihovog usklađivanja sa pravnom stečevinom EU i međunarodnim instrumentima transportnog prava,
  4. uspostavljanje i održavanje kontakata i suradnje sa drugim srodnim udrugama u zemlji i inozemstvu

 

Članak 8.

Područja djelovanja Društva sukladno ciljevima su:

  1. međunarodna suradnja
  2. obrazovanje, znanost i istraživanje.

 

Članak 9.

Djelatnosti Društva su:

  1. organiziranje nacionalnih i međunarodnih seminara i konferencija u svrhu promicanja ciljeva Udruge,
  2. publiciranje djela iz područja transportnog prava,
  3. osnivanje radnih skupina sa ciljem istraživanja i predlaganja regulatornih rješenja u području transportnog prava,
  4. suradnja s relevantnim međunarodnim i nacionalnim institucijama u području transportnog prava, uključujući i obrazovne institucije.

 

  1. JAVNOST RADA DRUŠTVA

Članak 10.

Rad Društva je javan.

Javnost rada osigurava se pravodobnim i istinitim obavještavanjem članova Društva, kako izravno, tako i sredstvima javnoga priopćavanja, čiji predstavnici mogu biti nazočni sjednicama tijela upravljanja Društva i obavještavati javnost o radu tih tijela i Društva.

Javnost rada dodatno se osigurava davanjem na uvid podataka o radu Društva članovima Društva i javnim i drugim tijelima na zahtjev.

Obavještavanje članstva o radu Društva ostvaruje se njihovim sudjelovanjem na sjednicama Skupštine i dostavom pisanih materijala, informacija i izvješća u tiskanom ili elektroničkom obliku, te njihovim objavljivanjem na mrežnim stranicama Društva.

Društvo može, temeljem odluke Skupštine, izdavati svoje glasilo u skladu s propisima o javnom priopćavanju, kao i druge publikacije u tiskanom ili elektroničkom obliku, kao što su periodični časopisi i bilteni, sukladno propisima o izdavačkoj djelatnosti.

 

  • ČLANSTVO I ČLANARINE

Članak 11.

 Članovi Udruge su poslovno sposobne fizičke osobe s hrvatskim državljanstvom i prebivalištem u RH, pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, kao i fizičke i pravne osobe iz država članica EU, koje se dragovoljno udružuju radi zaštite i promicanja zajedničkih znanstvenih, stručnih, strukovnih, gospodarskih, ekoloških i drugih interesa i ciljeva, te se stoga obvezuju pridržavati pravila Statuta i ispunjavati članske obveze.

Strani državljani i pravne osobe sa sjedištem u inozemstvu mogu postati članovi Društva sukladno Zakonu o udrugama.

Fizičke osobe koje se ističu u međunarodnom promicanju znanosti ili struke transportnog prava mogu biti izabrane za počasne članove Društva.

Fizičke osobe koje su mlađe od četrdeset godina čine kategoriju mladih članova, koje će Društvo posebno poticati na aktivno sudjelovanje u ostvarivanju ciljeva Društva.

O prijemu u članstvo Društva odlučuje Skupština Društva temeljem uredno podnesene pristupnice.

Novi članovi upisuju se u popis članova Društva koji se vodi u sjedištu Društva.

Svaki član Društva u obvezi je plaćati godišnju članarinu u iznosu koji utvrdi Upravni odbor, i to najkasnije do 30. siječnja za tekuću godinu.

Pravne osobe koje postanu članovi Društva predstavlja osoba birana od strane osobe ovlaštene za zastupanje te pravne osobe.

Članovi Društva koji su su umirovljenici oslobođeni su plaćanja članarine. Članovi su dužni izvijestiti Tajnika Udruge o stjecanju statusa umirovljenika u roku od tri mjeseca od dana umirovljenja.

 

  • PRAVA I OBVEZE ČLANOVA DRUŠTVA

Članak 12.

Članovi Društva imaju slijedeća prava:

  1. sudjelovati u aktivnostima Društva i pri donošenju odluka Društva,
  2. biti informirani o radu i materijalno-financijskom poslovanju Društva,
  3. birati i biti birani u tijela Društva,
  4. davati prijedloge, mišljenja i primjedbe na rad Društva i njezinih tijela,
  5. služiti se sredstvima koje im Društvo stavlja na raspolaganje za stručni rad.

 

Članak 13.

Članovi Društva imaju slijedeće obveze:

  1. poštivati odredbe Statuta,
  2. poštivati odluke tijela Društva,
  3. plaćati redovito godišnju članarinu Društvu,
  4. čuvati i promicati ugled Društva, te doprinositi u izvršavanju njegovih djelatnosti.

 

Članak 14.

Članovi fizičke osobe glasuju na sjednicama Skupštine Društva i sastancima Upravnog i Nadzornog odbora osobno, a članovi pravne osobe preko svojega predstavnika.

 

Članak 15.

Udruga ima popis članova, koji se vodi elektronički ili na drugi prikladan način, a sadrži podatke o imenu ili nazivu člana, osobnom identifikacijskom broju, datumu rođenja, datumu učlanjenja, kategoriji članstva, zanimanju, adresi, kao i o prestanku članstva.

Popis članova dostupan je članovima Udruge i nadležnim tijelima na njihov zahtjev.

 

Članak 16.

Članstvo prestaje:

  1. istupanjem,
  2. isključenjem zbog neplaćanja članarine tijekom dvije uzastopne godine,
  3. isključenjem zbog nepoštivanja odredbi Statuta,
  4. smrću člana ili prestankom pravne osobe.

 

Članak 17.

Stegovni postupak može se pokrenuti protiv člana koji prekrši odredbe Statuta, ugrozi interese Društva ili prouzroči ozbiljnu štetu Društvu i njezinom članstvu.

Upravni odbor može osnovati povjerenstvo za utvrđivanje stegovne odgovornosti člana Društva. Nakon provođenja stegovnog postupka, povjerenstvo može predložiti Upravnom odboru donošenje odluke o izricanju opomene, suspenziji (najdulje na rok od jedne godine) ili isključenju člana.

Odluku o opomeni, suspenziji ili isključenju člana donosi Upravni odbor.

Protiv odluke Upravnog odbora o opomeni, suspenziji ili isključenju, odnosno o odbijanju zahtjeva za primitak u članstvo, može se, u roku od 15 dana, podnijeti prigovor Nadzornom odboru. Odluka Nadzornog odbora je konačna.

 

  1. TIJELA DRUŠTVA

Članak 18.

Tijela Društva jesu:

  1. Skupština,
  2. Upravni odbor,
  3. Nadzorni odbor,
  4. Predsjednik i Dopredsjednik,
  5. Tajnik,
  6. Radne skupine, stručni odbori, povjerenstva i druga radna tijela.

 

  1. SKUPŠTINA

Članak 19.

Skupština je najviše tijelo Društva. Skupštinu Društva čine redovni i počasni članovi Društva.

Skupština se sastaje po potrebi, a najmanje jednom godišnje. Skupštinu na vlastitu inicijativu saziva Predsjednik Društva dostavljanjem pisanih poziva članovima najmanje osam dana prije održavanja sjednice. Poziv sadržava podatke o mjestu i vremenu održavanja sjednice Skupštine te prijedlog dnevnog reda. Materijali o pitanjima na dnevnom redu mogu se dostaviti uz poziv, a mogu i biti uručeni članovima neposredno prije početka sjednice. Sjednice Skupštine mogu se održavati i izvan sjedišta Društva.

Predsjednik Društva mora sazvati Skupštinu na zahtjev Upravnog odbora, Nadzornog odbora ili na zahtjev jedne trećine svih članova Društva, i to u roku od 30 dana od dana podnošenja tog zahtjeva.

Ako Predsjednik Društva ne sazove Skupštinu u prethodno navedenom roku, podnositelj zahtjeva iz prethodnog stavka može sam sazvati Skupštinu u roku od 30 dana od proteka roka iz prethodnog stavka.

Izvanredna skupština može se održati kada za to postoje valjani razlozi, a razmatra se samo pitanje zbog kojeg je sazvana.

 

Članak 20.

Skupština će biti ovlaštena donositi valjane odluke ako je na istoj prisutno najmanje trećina svih članova Društva. Skupština donosi odluke natpolovičnom brojem glasova nazočnih članova.

U slučaju izjednačenog broja glasova, odlučujući je glas predsjednika Društva ili osobe koja umjesto njega predsjeda Skupštinom.

Ako se utvrdi da nema kvoruma predviđenog stavkom 1. ovog članka, održavanje Skupštine se odlaže za pola sata. Nakon toga se Skupština održava u nazočnosti najmanje 10 članova Društva, a odluke se u tom slučaju donose dvotrećinskom većinom glasova nazočnih članova.

       Odluke o promjeni Statuta i prestanku Društva Skupština uvijek donosi dvotrećinskom većinom nazočnih članova Skupštine.

Svaki član ima pravo na jedan glas.

 

Članak 21.

Skupština Društva:

  1. donosi Statut i druge opće akte Društva, te odlučuje o izmjenama i dopunama navedenih dokumenata,
  2. donosi odluke, zaključke i smjernice za rad Društva,
  3. bira i razrješava Predsjednika, Dopredsjednika i Tajnika, članove Upravnog odbora i Nadzornog odbora, te predsjednike i članove radnih skupina, stručnih odbora, povjerenstava, i drugih tijela,
  4. prima nove članove Društva,
  5. donosi program rada Društva i financijski plan te usvaja završni račun,
  6. odlučuje o osnivanju podružnica i ogranaka Društva bez pravne osobnosti,
  7. odobrava strateške i operativne dokumente rada Društva,
  8. donosi odluke o nagrađivanju članova Društva za posebne zasluge,
  9. odlučuje o pristupanju Društva drugim nacionalnim i međunarodnim udrugama i organizacijama, na prijedlog Upravnog odbora,
  10. razmatra i potvrđuje izvješća Upravnog odbora, Nadzornog odbora, Predsjednika, Tajništva, radnih skupina, stručnih odbora, povjerenstava i drugih tijela te ogranaka,
  11. odlučuje o prestanku rada Društva,
  12. obavlja i druge poslove i zadatke utvrđene ovim Statutom, drugim općim aktima Društva ili odlukama njezinih tijela, a koja nisu stavljena u nadležnost drugih tijela.

Odluke donesene na Skupštini evidentiraju se u obliku zapisnika i pohranjuju u sjedištu Društva.

 

  1. UPRAVNI ODBOR

Članak 22.

Upravni odbor izvršno je tijelo Društva i najviše tijelo upravljanja.

Upravni Odbor ima najmanje 3 (tri) člana, a najviše 9 (devet) članova.

Članove Upravnog odbora Skupština bira na 4 (četiri) godine, a nakon isteka mandata mogu biti ponovno birani.

Predsjednik Društva ujedno je i Predsjednik Upravnog odbora.

Predsjednik Društva saziva sjednice Upravnog odbora.

Dopredsjednik Društva ujedno je i Dopredsjednik Upravnog odbora.

Predsjednik, Dopredsjednik i Tajnik po funkciji su i članovi Upravnog odbora. Birane osobe ujedno čine operativno tijelo koje između sjednica Upravnog odbora rješava redovita pitanja iz redovne djelatnosti Društva.

 

Članak 23.

Upravni odbor:

  1. priprema nacrt Statuta i drugih akata, te izmjene i dopune navedenih akata,
  2. priprema strateške i operativne dokumente rada Društva, te pripadajuće financijske planove za provedbu istih,
  3. podnosi Skupštini i Nadzornom odboru godišnji izvještaj o radu Društva, te godišnji izvještaj o radu Upravnog odbora,
  4. priprema dnevni red Skupštine i sve materijale o kojima Skupština raspravlja,
  5. informira članove Društva o radu Društva, te istovremeno informira javnost o radu Društva,
  6. izvršava zaključke i odluke Skupštine,
  7. na temelju ovlasti Skupštine, donosi odluke i rješenja, organizira stručna i znanstvena predavanja i savjetovanja, održava veze s inozemnim udrugama prava osiguranja, te obavlja druge poslove koje mu Skupština da u zadaću,
  8. osniva radne skupine, stručne odbore, povjerenstava i druga radna tijela te ogranke Društva potrebne za ispunjenje ciljeva Društva,
  9. odlučuje o stegovnim postupcima i isključenju iz članstva,
  10. odlučuje o promjeni adrese sjedišta Društva,
  11. odlučuje o raspodjeli prikupljenih sredstava te o korištenju imovine Društva,
  12. skrbi o pravovremenom i ažurnom obavljanju financijskih, administrativnih i stručnih poslova koji proizlaze iz rada Društva i njezinih tijela,
  13. odlučuje o nagradi za obavljanje administrativnih i financijskih poslova za svaku poslovnu godinu,
  14. obavlja i druge poslove i zadatke utvrđene ovim Statutom, drugim općim aktima Društva ili odlukama njezinih tijela.

 

Članak 24.

Upravni odbor sastaje se najmanje jednom godišnje i odlučuje pravovaljano ako je na sjednici Upravnog odbora prisutno više od polovice članova, a odluke Upravnog odbora valjano se donose natpolovičnom većinom glasova nazočnih članova.

Sjednice Upravnog odbora saziva i njome predsjedava predsjednik Upravnog odbora.

Sjednice Upravnog odbora mogu se održati i bez fizičkog sastajanja članova Upravnog odbora, i to putem telefaksa, elektronskom komunikacijom ili telekomunikacijom, a takve se odluke moraju zabilježiti u zapisniku.

 

  1. NADZORNI ODBOR

Članak 25.

Nadzorni odbor osigurava usklađenost svih donesenih odluka, provedenih programa, te pravnih i financijskih raspolaganja sa Statutom, i svim ostalim aktima Društva.

Nadzorni odbor ima najmanje 3 (tri) člana, a najviše 9 (devet) članova koje bira Skupština na 4 (četiri) godine, nakon čega mogu biti ponovno birani.

Nadzorni odbor dužan je sastati se najmanje jednom godišnje.

Predsjednik Društva, Dopredsjednik Društva, Tajnik i drugi članovi Upravnog odbora ne mogu biti članovi Nadzornog odbora.

 

Članak 26.

Članovi Nadzornog odbora između sebe biraju Predsjednika Nadzornog odbora.

Predsjednik Nadzornog odbora saziva sjednice odbora, rukovodi njegovim radom i obavlja druge poslove koje mu povjeri Skupština.

Odluke Nadzornog odbora valjano se donose ako je na sjednici Nadzornog odbora prisutno više od polovice članova.

Nadzorni odbor donosi odluke natpolovičnom većinom glasova članova.

Sjednice Nadzornog odbora mogu se održati i bez fizičkog sastajanja članova Upravnog odbora, i to putem telefaksa, elektronskom komunikacijom ili telekomunikacijom, a takve se odluke moraju zabilježiti u zapisniku.

 

Članak 27.

Nadzorni odbor:

  1. odobrava financijski plan u skladu sa strateškim i operativnim dokumentima koje donosi Upravni odbor, te nadzire financijsko poslovanje Upravnog odbora, Predsjednika i Dopredsjednika Društva, te drugih osoba koje je Upravni odbor posebno ovlastio za financijska poslovanja,
  2. nadzire rad Upravnog odbora te odlučuje o prigovorima članova na rad Upravnog odbora ili Društva, u roku od 30 dana od trenutka zaprimanja pismene pritužbe člana Društva,
  3. brine za normalno funkcioniranje Društva, ostvarivanje zadanih ciljeva i djelatnosti Društva, te usklađenost rada Društva sa zakonom i drugim podzakonskim aktima Republike Hrvatske,
  4. odlučuje o stegovnim postupcima protiv članova Upravnog odbora, ukoliko se pokaže kako navedene osobe prekoračuju svoje ovlasti, ili ne izvršavaju savjesno povjerene im obveze,
  5. obavlja i druge poslove i zadatke utvrđene ovim Statutom, drugim općim aktima Društva ili odlukama njezinih tijela.

 

Članak 28.

Nadzorni odbor ima pravo zatražiti uvid u dokumentaciju i sve podatke o radu i poslovanju Društva od Upravnog odbora, Predsjednika i Dopredsjednika Društva i svakog člana Društva, koji su mu dužni bez odgađanja omogućiti zatraženi uvid i dati tražene obavijesti.

Kada je to potrebno, Nadzorni odbor može zatražiti da članovi Upravnog odbora i drugi članovi Društva prisustvuju sjednici Nadzornog odbora.

Nadzorni odbor može zatražiti sazivanje sjednice Upravnog odbora i/ili Skupštine ako utvrdi nepravilnosti u financijskom ili drugom poslovanju Društva, nemarnosti u izvršavanju poslova ili povrede Statuta i drugih općih akata Društva.

Nadzorni odbor za svoj rad odgovara i podnosi izvješće Skupštini.

 

  1. PREDSJEDNIK I DOPREDSJEDNIK

Članak 29.

Predsjednik Društva organizira i rukovodi poslovanjem Društva.

Predsjednik Društva zastupa i predstavlja Društvo, te odgovara za pravilnost i zakonitost njezina rada.

Mandat Predsjednika Društva traje 4 (četiri) godine, a nakon isteka mandata može biti ponovno biran.

Dopredsjednik Društva mijenja Predsjednika Društva u slučaju njegove spriječenosti ili odsutnosti.

Mandat Dopredsjednika Društva traje 4 (četiri) godine, a nakon isteka mandata može biti ponovno biran.

 

Članak 30.

Predsjednik Društva:

  1. saziva i predsjedava sjednicama Upravnog odbora, predlaže dnevni red, te vodi raspravu,
  2. saziva i predsjedava sjednicama Skupštine, predlaže dnevni red, te vodi raspravu,
  3. ovlašten je za potpisivanje akata Društva,
  4. podnosi izvještaj o svom radu, radu Upravnog odbora i radu Udruge Skupštini i Nadzornom odboru,
  5. obavlja i druge poslove i zadatke utvrđene ovim Statutom, drugim općim aktima Udruge ili odlukama njezinih tijela.

 

Članak 31.

Predsjednik Društva može biti razriješen dužnosti i prije isteka roka na koji je izabran:

  1. na vlastiti zahtjev,
  2. ako ne postupa u skladu s uputama i smjernicama Skupštine i Nadzornog odbora,
  3. ako djeluje protivno zakonu ili Statutu,
  4. ako svojim istupanjem i djelovanjem šteti ugledu Društva.

Odluku o biranju i razrješenju Predsjednika Društva donosi Skupština propisanim brojem glasova.

U slučaju razrješenja, Skupština odlučuje hoće li razriješeni Predsjednik Društva ostati članom Upravnog odbora.

Odredbe ovog članka na odgovarajući način se primjenjuju na Dopredsjednika i Tajnika Društva.

Predsjednika Društva, člana Upravnog odbora, člana Nadzornog odbora i tajnika Društva Skupština može razriješiti i prije isteka vremena na koje su izabrani ako prekorače svoja ovlaštenja ili ne izvršavaju savjesno svoje obveze.

Ako Skupština razrješava cijelo Predsjedništvo onda se bira novo s punim mandatom, a ako razrješava pojedine članove Predsjedništva, Skupština bira nove članove Predsjedništva na vrijeme do isteka mandata u čiji sastav su birani.

Postupak razrješenja pokreće se i na obrazloženi prijedlog 10 članova Društva.

Predsjednik Društva, Upravni i Nadzorni odbor odgovaraju Skupštini za svoj rad.

Predsjednik Društva i svaki član Upravnog i Nadzornog odbora može zatražiti da ga se razriješi prije isteka mandatnog razdoblja na koje je izabran, ali dužan je obavljati svoju dužnost do donošenja odluke o razrješenju. Skupština je dužna donijeti odluku o zahtjevu za razrješenje na svojoj prvoj sjednici.

 

  1. TAJNIK

Članak 32.

Tajnika bira i razrješava Skupština natpolovičnom većinom članova prisutnih na sjednici, s mandatom od četiri (4) godine, a nakon isteka mandata mogu biti ponovno birani.

Tajnik Društva priprema sjednice Upravnog odbora i prijedloge njegovih odluka i zaključaka.

Tajnik vodi zapisnike sa sjednica Skupštine i Upravnog odbora, vodi popis članova, te vodi i čuva arhivu Društva.

Tajnik vodi administrativne i stručne poslove Društva, a određene financijske poslove i knjigovodstvo mogu voditi i posebne stručne osobe s kojima Društvo sklapa ugovor o djelu.

 

  1. RADNE SKUPINE, STRUČNI ODBORI, POVJERENSTVA I DRUGA RADNA TIJELA

Članak 33.

Upravni odbor ovlašten je po potrebi osnivati radne skupine, stručne odbore i povjerenstva u svrhu provedbe ciljeva postavljenih u strateškim i operativnim dokumentima Društva.

Članove radnih skupina stručnih odbora i povjerenstava bira se među članovima Društva.

Mandat članova i predsjednika radnih skupina, stručnih odbora i povjerenstava, u trajanju od 4 (četiri) godine, određuje Upravni odbor.

Upravni odbor ujedno određuje i osobe na čelu stručnih odbora i povjerenstava.

Radne skupine, stručni odbori i povjerenstva za svoj rad odgovaraju Upravnom odboru, te istom tijelu podnose izvješća o svom radu.

Upravni odbor može, na temelju prijedloga Predsjednika Društva, osnivati po potrebi i druga radna tijela za povremeno i vremenski ograničeno obavljanje povjerene im zadaće.

Predsjednici i članovi takvih tijela biraju se iz redova članova Društva, mandat im traje dok ne obave zadaću zbog koje su osnovani, a takva tijela za svoj rad odgovaraju Upravnom odboru, te istom tijelu podnose izvješća o svom radu.

 

  1. ZASTUPANJE DRUŠTVA

Članak 34.

 Društvo zastupaju Predsjednik i Dopredsjednik Društva.

Upravni odbor može za zastupanje ovlastiti i druge osobe.

 

  1. IMOVINA I FINANCIJSKO POSLOVANJE DRUŠTVA

Članak 35.

 Imovinu Društva čine novčana sredstva prikupljena od jednokratnih upisnina, godišnjih članarina, donacija iz državnog proračuna i drugih donacija, sredstvima iz fondova u Republici Hrvatskoj ili fondova EU, prilozima od međunarodnih organizacija koje podupiru djelovanje Društva, sudjelovanjem na natječajima radi financiranja projekata za opće dobro, naknadom za organiziranje raznih oblika edukacije, stručnih usavršavanja i konferencija, koristi od prava intelektualnog vlasništva nastalih obavljanjem djelatnosti Društva, sredstva iz drugih izvora (npr. tiskanje i objavljivanje znanstvenih ili stručnih djela, savjetodavne usluge i sl.), pokretne i nepokretne stvari, te imovinska prava.

Za svoje obveze Društvo odgovara cijelom svojom imovinom, u skladu sa Zakonom o udrugama.

Ako Društvo u obavljanju svojih gospodarskih djelatnosti, a bez namjere stjecanja dobiti, eventualno ostvari višak prihoda, takva dobit koristiti će se isključivo u svrhu obavljanja i unapređenja djelatnosti Društva odnosno promicanja ciljeva Društva.

Društvo je dužno voditi poslovne knjige i sastavljati financijska izvješća prema propisima kojima se uređuje način vođenja računovodstva neprofitnih organizacija.

Upravni odbor po isteku financijske godine (koja se podudara sa kalendarskom godinom) donosi završni račun koji se podnosi na odobrenje Nadzornom odboru i Skupštini.

Svi prihodi i rashodi određuju se financijskim planom koji se donosi za jednu kalendarsku godinu i vrijedi za godinu za koju je donesen.

Ostatak sredstava po završnom računu prethodne godine prebacuje se na tekuću poslovnu godinu.

 

Članak 36.

Osobe ovlaštene za zastupanje Društva u skladu s čl. 33 mogu samostalno sklapati ugovore kojima se stvaraju financijske obveze za Društvo do iznosa od 20.000 kn.

Ugovore kojima se stvaraju veće financijske obveze potrebna je prethodna suglasnost Upravnog odbora.

 

  • STATUT I DRUGI OPĆI AKTI

Članak 37.

Statut Društva je temeljni opći akt kojega donosi Skupština Društva dvotrećinskom većinom glasova, na prijedlog Upravnog odbora.

Izmjene i dopune Statuta donose se po postupku po kojem je Statut donesen.

Skupština Društva donosi opće akte kojima uređuje unutarnja pitanja Društva i druga pitanja koja nisu uređena Statutom, a zahtijevaju podrobniju razradu.

Opći akti Društva moraju biti u skladu s odredbama Statuta.

 

 

  • RJEŠAVANJE SPOROVA I SUKOBA INTERESA IZMEĐU ČLANOVA DRUŠTVA

Članak 38.

Članovi Društva u svim poslovima od interesa i značaja za Društvo moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano, čuvajući vlastitu vjerodostojnost i vjerodostojnost Društva.

U slučaju da su privatni interesi člana u suprotnosti s interesom Društva ili kad privatni interes utječe ili može utjecati na nepristran rad člana u obavljanju djelatnosti Društva, član koji se zatekne u sukobu interesa dužan je o tome bez odlaganja izvijestiti Upravni odbor.

U slučaju dvojbe o mogućem sukobu interesa, bilo koji član može zatražiti mišljenje Upravnog odbora.

U slučaju pojavljivanja mogućeg sukoba interesa Upravni odbor će najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva dati obrazloženo mišljenje na zahtjev člana Društva.

U procjeni postojanja sukoba interesa posebno će se voditi računa o prirodi posla i funkcije koju član Društva obavlja.

Nakon pristupanja u članstvo Društva članovi su dužni urediti svoje privatne poslove kako bi se spriječio predvidljivi sukob interesa, a ako se takav sukob pojavi članovi su dužni razriješiti ga tako da zaštite javni interes.

U slučaju dvojbe o mogućem sukobu interesa član Društva je dužan učiniti sve što je potrebno da odvoji privatni od javnog interesa.

 

Članak 39.

Ako postoji spor između članova Društva koji otežava ili onemogućava rad Društva, članovi su dužni pokušati taj spor riješiti mirenjem pred povjerenstvom za mirenje, koje će osnovati Upravni odbor.

Članovi u sporu iz stavka 1. ovog članka, po potrebi rješavanje spora u postupku mirenja mogu povjeriti i nekoj drugoj instituciji za mirenje u Republici Hrvatskoj.

Ako se postupak mirenja ne dovrši nagodbom, članovi Društva spor rješavaju pred mjesno nadležnim općinskim sudom.

 

 

  • PRESTANAK I LIKVIDACIJA DRUŠTVA

Članak 40.

Društvo prestaje odlukom Skupštine i u slučajevima propisanim zakonom.

Likvidacija Društva provodi se na temelju Zakona o udrugama.

Skupština Društva imenuje i opoziva likvidatora.

Likvidator može, ali ne mora biti član Društva.

U slučaju prestanka Društva, nakon namirenja vjerovnika i troškova likvidacijskog, sudskog i drugih postupaka, preostala imovina predaje se na raspolaganje udruzi, ustanovi ili zakladi, koje imaju iste ili slične statutarne ciljeve, a sve na temelju odluke Skupštine.

 

  1. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 41.

Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se danom upisa u registar pri Sektoru za udruge, Gradski ured za opću upravu, Grad Zagreb.

Tumačenje odredaba ovoga Statuta daje Skupština, a tumačenje drugih akata Društva Upravni odbor.

 

 HRVATSKO DRUŠTVO ZA TRANSPORTNO PRAVO

 

Predsjednik Društva